Logo

Gminne Centrum Kultury w Czarnocinie

  • Text size
  • Language
  • BIP BIP
Magnifier
Text size

Ekosfera – serce Gminy Czarnocin już działa

Added at: 07.04.2023 Tags: konferencja, otwarcie
Ekosfera – serce Gminy Czarnocin już działa

3 marca 2023 roku w nowo wybudowanym budynku Ekosfera odbyła się konferencja dotycząca zastosowanych przy budowie rozwiązań pasywnych.


Podczas konferencji prelegenci mówili o wykorzystaniu w budowie ściśle określonych parametrów dotyczących zapotrzebowania na energię elektryczną, zastosowanych tam rozwiązaniach budowlanych i instalacyjnych dzięki, którym uzyskany został wyskoki komfort cieplny w budynku m. in. o ukształtowaniu przegród zewnętrznych budynku. Ponadto mówiono o użyciu w budowie pasywnych źródeł ciepła takich jak: instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kwh, pomp ciepła ziemia-powietrze, nowoczesnego wiatraka znajdującego się na dachu budynku oraz systemu BMS zarządzającego tym obiektem. Wybudowany budynek jest jednym z najnowocześniejszych obiektów w województwie łódzkim.


W konferencji udział wzięli m.in. posłowie ziemi piotrkowskiej – Antoni Macierewicz, Anna Milczanowska i Robert Telus, a także wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk, wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego Dariusz Magacz, samorządowcy z terenu powiatu piotrkowskiego, dyrektorzy szkół wraz z delegacjami uczniów, przedstawiciele OSP i KGW a także przedstawiciele wykonawcy budowy - firmy Esinvest, oraz wielu innych gości.


Już niebawem budynek Ekosfery zacznie funkcjonować jako obiekt, w którym siedzibę swoją będą miały instytucje takie jak GOPS oraz Gminna Biblioteka. Jednak, znajdzie się tam także, miejsce którego powstanie było moim marzeniem Gminne Centrum Kultury – centrum społeczno-kulturalne całej naszej gminy. Rozpiera mnie duma, że nasi mieszkańcy będą mogli korzystać z ośrodka tak nowoczesnego i wpływającego pozytywnie na środowisko, a co za tym idzie na zdrowie każdego z nas – powiedział wójt Gminy Czarnocin Roman Miksa.


Wykonanie tego ogromnego przedsięwzięcia za blisko 7 mln zł, było możliwe dzięki pozyskaniu środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 4 111 011,79 zł oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 2 331 720,00 zł.


W najbliższych miesiącach do nowego budynku będą wprowadzały się kolejne instytucje a oficjalne otwarcie zaplanowano na 16 września br.

1

The website uses cookies according to the privacy policy.